Ekologiczny i opłacalny sposób na korzystne warunki termiczne w mieszkaniu

Większość swojego życia spędzamy w budynkach – w szkole, na uczelni, w miejscu pracy czy w domu. Z tego powodu należy przykładać szczególną uwagę do jakości powietrza, którym oddychamy we wszystkich tych miejscach. Popularnym rozwiązaniem stosowanym latem jest wentylacja. W nowoczesnych instalacjach wykorzystuje się systemy kompleksowe, które sprawiają, że w mieszkaniu panują optymalne warunki termiczne i dopływ świeżego, czystego powietrza o każdej porze roku. Jednym ze sposobów, żeby to osiągnąć, jest wykorzystanie rekuperacji i pomp  ciepła.

Jakie efekty przynosi obecność powietrza złej jakości w budynku?

Obecnie wiele osób boryka się z alergią i chorobami układu oddechowego, ale oczywiście nie tylko w takich sytuacjach powinno się zadbać o jakość wdychanego powietrza, zwłaszcza że dorosły człowiek potrzebuje go w ilości 25 kilogramów na dobę. To pokazuje, że oprócz dbania o oszczędność energii, należy zwrócić uwagę na to, jakiej jakości jest powietrze, którym na co dzień oddychamy. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że właściwie każde pomieszczenie, w którym ktoś przebywa, posiada zanieczyszczenia w powietrzu; zaliczamy do nich: parę wodną, dwutlenek węgla oraz lotne związki organiczne. Ich duże stężenie może wpłynąć na problemy z koncentracją, nudności i zawroty głowy. W warunkach, w których na zewnątrz jest świeże powietrze, wystarczyłoby po prostu otworzenie okna i przewietrzenie domu. Niestety w coraz mniejszej liczbie miejsc na mapie Polski to nie wchodzi w grę, zwłaszcza w okresie jesieni i zimy. Wszystko z winy smogu. Ten, wdziera się do naszego mieszkania nawet przy zamkniętym oknie, przez mikroszczeliny w ramach okiennych oraz przez sam fakt otwierania i zamykania drzwi wejściowych do domu. O ile nie mamy bezpośredniego wpływu na stan powietrza na zewnątrz i musimy liczyć w tej kwestii głównie na legislację, służącą ograniczeniu smogu, to już we własnym mieszkaniu mamy szereg możliwości. Jednym z rozwiązań jest rekuperacja i pompy ciepła.

Jak rekuperacja i pompa ciepła wpłynie na jakość powietrza w mieszkaniu?

Po pierwsze, należy zdawać sobie sprawę z tego, że nowoczesne rekuperatory wyposażone są w filtry pozwalające oczyścić napływające powietrze z pyłów, również tych, z którymi najczęściej mamy do czynienia w miastach wypełnionych smogiem; mowa o pyle PM10 (którego średnica wynosi 10 µm lub mniej) i pyle PM2,5 (o średnicy 2,5 µm lub mniejszej). Aby właściwie chronić się przed smogiem, należy zaopatrzyć się w filtry o dużej czułości jak najdokładniej oczyszczające powietrze. Dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w takie rozwiązania w okresie wzmożonej ilości smogu, a latem przerzucenie się na filtry mniej dokładne (i jednocześnie tańsze). Podczas zakupów należy zwrócić uwagę na klasę filtra i wybrać rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się w konkretnym przypadku. Każda osoba, wątpiąca w działanie skuteczności takiej instalacji, prawdopodobnie zmieni zdanie,gdy zaobserwuje, jak filtr wygląda po miesiącu działania.

Co jeszcze warto wiedzieć o rekuperacji i pompach ciepła?

Ekologiczny i opłacalny sposób na korzystne warunki termiczne w mieszkaniu
Ekologiczny i opłacalny sposób na korzystne warunki termiczne w mieszkaniu – fala

 Rekuperator nie tylko pozwala na napływ czystego powietrza do mieszkania, ale też zmniejsza straty ciepła. To ważne, ponieważ aż 50 % ciepła ucieka przez wentylację. Zaopatrzenie się w taki system jest więc ekonomicznie opłacalne. W tym miejscu należy wspomnieć o tym, że to rozwiązanie to również odpowiedź na zmieniające się prawo budowlane, które w ciągu nadchodzących lat będzie stopniowo coraz bardziej wymuszać stosowanie ekologicznych sposobów odzyskiwania energii z powietrza.

Rekuperacja i pompa ciepła to duet idealny. Najczęściej pompa ciepła składa się z układu sprężarkowego oraz z wymienników ciepła. Pierwszy element służy do pobierania ciepła z powietrza, które ma niższą temperaturę. Wymiennik z kolei odpowiada za przekazanie ciepła do powietrza o temperaturze niskiej (przekazanie odbywa się więc od dolnego do górnego źródła). W zależności od potrzeb lokatorów, pompa może służyć albo do ogrzewania nawiewanego powietrza, albo do jego chłodzenia. Dzięki rekuperacji używane w tym procesie powietrze jest wysokiej jakości.

Rekuperacja i pompy ciepła to dwa systemy, które są tylko pozornie ze sobą niepowiązane. Ich wspólne działanie zapewnia optymalne warunki wewnątrz mieszkania, umożliwiające niskie zapotrzebowanie ciepła budynku oraz wysoką jakość powietrza. Przy okazji jest to rozwiązanie ekologiczne – korzystać można z gruntowego wymiennika ciepła lub zewnętrznego strumienia powietrza. Zainwestowanie w wysokiej jakości instalację pozwoli spełnić najnowsze wymagania, określające współczynnik zapotrzebowania budynku na energię pierwotną do wentylacji, chłodzenia i ogrzewania. O takim wariancie powinny pomyśleć również te osoby, które borykały/borykają się z problemem wilgoci lub zbyt suchego powietrza w mieszkaniu. Instalacja pozwala bowiem utrzymać odpowiedni parametr wilgoci; umożliwia odzyskać wilgoć ze zużytego powietrza oraz przekazać ją do powietrza świeżego, jak też pozwala na odbiór wilgoci z powietrza napływającego.

About the author