Budowa domów drewnianych

Dachy w domach kanadyjskich

Budowanie z drewna niesie ze sobą konieczność zdobycia sporej wiedzy na temat wszystkich elementów konstrukcyjnych. Rzadko zdarza się, aby inwestor zainteresowany postawieniem domu kanadyjskiego ograniczał się do powierzenia wszystkich prac ekipom fachowców. Nikt też nie daje pełnej dowolności podejmowania decyzji wyłącznie kierownikowi budowy. Stawianie własnej nieruchomości od podstaw bywa wciągające i pomimo wielu stresowych sytuacji, przyszli właściciele mocno angażują nie tylko swoje środki pieniężne, ale też pokłady czasu. Tym sposobem na początku przechodzą szkołę poszukiwania działki, dobierają metodę wykonania fundamentu, konsultują wszystkie walory użytkowe projektu, szukają drewna na konstrukcję i zdobywają wiedzę o systemach dociepleń. Aż wreszcie przychodzi pora na dach, który jest niesamowicie istotną kwestią nie tylko z punktu widzenia bryły budynku, ale też jego właściwości termicznych i dostępnej przestrzeni wewnątrz.

Przede wszystkim jakość

Budowa domów drewnianych
Budowa domów drewnianych

Domy kanadyjskie swą popularność zdobywają między innymi dzięki relatywnie niewielkim funduszom, jakie trzeba przeznaczyć na ich budowę. Informacji tej nie należy mylić z możliwością cięcia kosztów na wszystkim, na czym się da, ponieważ w kontekście użytych materiałów nieruchomości szkieletowe nie tolerują kompromisów. Oczywiście najistotniejszym elementem jest drewno. Powinno być ono starannie wyselekcjonowane i pochodzić z tartaku, który specjalizuje się w produkcji budulca konstrukcyjnego. Prawidłowo dobrany materiał można bez wahania użyć do wzniesienia stelażu, będącego najistotniejszą częścią dachu.

Mówiąc o dobrej jakości drewnie, zwraca się uwagę na poszczególne jego parametry i prawidłową obróbkę. Belki i deski powinny zostać poddane suszeniu w specjalnych komorach, w których panuje wysoka temperatura. Kilkunastogodzinny pobyt drewna w takim miejscu gwarantuje, że jego wilgotność w masie spadnie poniżej wymaganych 18%. Dzięki temu stanie się ono wyjałowione, co w konsekwencji sprawi, że przyszły dom kanadyjski będzie lepiej zabezpieczony przed negatywnym wpływem szkodników. Pracownicy tartaku powinni także zadbać o wykonanie prac mechanicznych, czyli czterostronne struganie belek, wraz z późniejszym fazowaniem krańców. Dzięki temu materiał stanie się bezpieczniejszy — drewno zyskuje w ten sposób podwyższoną odporność na szybki zapłon.

Doskonały projekt

Konstrukcja dachu powinna być efektem bardzo dokładnych obliczeń, popartych wiedzą i doświadczeniem architekta. Właśnie dlatego warto wybierać takie biuro, które już wcześniej miało kilka udanych realizacji domów kanadyjskich na swoim koncie. Posiadanie przez projektanta wiedzy praktycznej i szerokiej gamy kontaktów biznesowych pozwoli w znacznym stopniu zminimalizować ryzyko pomyłek już na etapie budowy. 

Warto pamiętać, że idealny projekt to taki, którego parametry statyczne i wytrzymałościowe zostały we właściwy sposób obliczone. W przypadku dachów domów szkieletowych z drewna wyżej wymienione współczynniki są nieco inne, niż te stosowane dla budownictwa murowanego. Prawidłowe przeliczenie obciążeń gwarantuje możliwość utrzymania dużych ciężarów przez dach. Sprawdza się to szczególnie podczas śnieżnych zim, gdy na górnych powierzchniach domu osiada gruba warstwa lodu i śniegu. Odpowiedni dobór rozstawu elementów konstrukcyjnych sprawia też, że budynek będzie odporniejszy na inne czynniki klimatyczne, jak chociażby porywisty wiatr.

Metoda na idealny dach

W domach kanadyjskich zwykło się stosować dachy o konstrukcji krokwiowej lub krokwiowo-jętkowej. W przypadku pierwszej opcji poddasze pozostaje nieużytkowe, a metoda ta sprawdza się jedynie w parterowych budynkach o niewielkim metrażu. Nieco większe nieruchomości wymagają uzupełnienia całości o jętki, które zagwarantują większą stabilność i umożliwią utworzenie strefy mieszkalnej tuż pod dachem. Warto zauważyć, że coraz częściej można spotkać się z gotowymi prefabrykatami, z chęcią wykorzystywanymi przez ekipy budowlane. Scalenie wcześniej przygotowanych elementów szkieletu dachu, daje przede wszystkim gwarancję bardzo dużej dokładności co do wymiarów, a także użycia optymalnych systemów łączenia poszczególnych elementów.

Kilka słów o poszyciu zewnętrznym

Szkielet jest oczywiście najważniejszy, ale nie należy zapominać o kilku innych, istotnych aspektach dachów domów kanadyjskich. Jednym z nich jest prawidłowe docieplenie, które w nowo powstających budynkach stało się obowiązkowe. Jego wykonanie jest możliwe przy użyciu wysokiej jakości wełny mineralnej, odpowiednio grubej i położonej w towarzystwie dobrze dobranych i starannie ułożonych folii.

Inną ważną opcją związaną z dachem, jest jego warstwa wierzchnia, która wpływa na to, jak widzimy go z zewnątrz i jak będzie chroniony przed działaniem czynników atmosferycznych i promieniowania UV. Najpopularniejszym rozwiązaniem są oczywiście dachówki, wykonane z różnego rodzaju materiałów. Bardzo modne stało się wykorzystanie elementów rozbiórkowych, lecz niestety rozwiązanie to jest dość drogie i wymaga udziału wybitnego fachowca przy jego kładzeniu. Najczęściej zatem wybierane są dachówki z wysoce odpornych i relatywnie tanich tworzyw sztucznych. Właśnie tak wykończone dachy możemy spotkać na większości domów kanadyjskich, które zdarza się nam mijać w polskich miastach.

About the author